29.11.2016

Rozgrzewamy głos


Kiedy już rozruszamy buzię i język (ROZGRZEWKA APARATU MOWY) możemy przystąpić do rozgrzewki głosu. Jest to szczególnie ważne jeżeli nagranie lub wystąpienie zaczynamy bladym świtem lub w godzinach popołudniowych. Po przebudzeniu nasz głos jest zaspany tak samo jak całe ciało. Drastyczne ćwiczenia od razu po wstaniu z łóżka nie są wskazane, dlatego rozgrzewkę należy przeprowadzać stopniowo i delikatnie, minimum pół godziny po przebudzeniu. Polecam rozgrzewkę w samochodzie. ;-)

Zaczynamy od prostych ćwiczeń oddechowych.
Bierzemy głębokie dwa, trzy wdechy na początek. Z wdechem unosimy ramiona z wydechem opuszczamy. Robimy to powoli i staramy się uruchomić przeponę.

Oddech z przepony to podstawa ładnego mówienia i śpiewania

Zapraszam do zapisu na kurs, na którym będę proponować ćwiczenia oddechowe mające na celu rozruszanie przepony i pracy nad jej uelastycznieniem. Tak zwany oddech przeponowo żebrowy jest szczególnie ważny dla osób pracujących głosem i śpiewających. Oddychając przeponą sprawiamy, że głos brzmi pełniej, dźwięczniej a przede wszystkim nie nadwyrężamy gardła co jest dla nas dużo zdrowsze i poprawia komfort mówienia.

Drugie ćwiczenie oddechowe to syczenie. Bierzemy głęboki oddech i syczymy (SSSSSSSSS) płynnie starając się robić to jak najdłużej. Powtarzamy dwa, trzy razy. Następnie syczymy w sposób przerywany czyli staccato (S S S S S S S S) starając się także uruchamiać przeponę.


Przechodzimy do ćwiczeń na...

...rozgrzanie strun głosowych


W tym wpisie podam kilka, które sama często stosuję. W kursie propozycji na rozgrzewkę będzie o wiele więcej do wyboru.

Wymawiamy głoskę MMMM płynnie, a potem M... M... M w sposób przerywany. Robimy tak zwane murmurando (lub mormorando), o którym mówię w najnowszym odcinku mojego podcastu o wpływie stresu na głos i sposobach to na to jak sobie z tym radzić (POSŁUCHAJ PODCASTU MEGA GŁOS).

Murmurando (czyli śpiew z zamkniętymi ustami na głosce mmmm) robimy na wygodnym dla nas dźwięku. Staramy się w ten sposób rozwibrować cały aparat. Obserwuj wibracje i drżenie, jakie wywołuje głoska m. Jeżeli łaskoczą cię usta to znaczy, że ćwiczenie wykonujesz poprawnie. Przybliż otwartą dłoń stroną wewnętrzną do twarzy i nie blokując nosa i warg, wymawiaj głoskę mmm i zmieniając położenie dłoni szukaj miejsca, w którym dźwięk rezonuje najwyraźniej.

Następnie do głoski m dodawaj samogłoski. Z murmuranda przechodzimy do dźwięku na samogłoskach. Praca nad samogłoskami i dbałość o ich kształtne brzmienie i otwartość jest bardzo ważne zarówno dla osób, które śpiewają jak i dla tych którzy dużo mówią.

Utrzymując dźwięk na jednym tonie wymawiamy:
MMMAAA, MMMEEE, MMMIII, MMMOOO, MMMUUU, MMMYYY

Starajmy się aby nasz głos nie drżał, był czysty i dźwięczny. Oczywiście nie zapominamy o oddechu. :)

Następne ćwiczenie to wymawianie krótkiego ma ME MI MO MU MY. Bierzemy wdech i na wydechu wypowiadamy MA ME MI MO MU na jednym tonie.

Możemy ćwiczyć tak na wszystkich literach alfabetu:
BA BE BI BO BU BY
CA CE CI CO CU CY
DA DE DI DO DU DY itd.

Takie ćwiczenie możemy wykonywać również z korkiem co znacznie poprawi naszą dykcję i jednoczenie rozgrzeje głos (czytaj wpis o pracy z korkiem).

Aby rozgrzać głos i oddech na jednym wydechu mów znane wyliczanki, np.
JEDNA WRONA BEZ OGONA, DRUGA WRONA BEZ OGONA, TRZECIA WRONA BEZ OGONA”, itd.
Staraj się wydłużać ilość wyliczanych wron na jednym wydechu.

Na rozgrzanie głosu świetnie też pracuje się z pianinem. Chociaż jest to rozgrzewka dedykowana wokalistom, jeżeli macie taką możliwość, to bardzo Wam polecam. Np. na dźwiękach od najniższego do wyższych śpiewamy na jednym wdechu:
BABA CI KOGUTA NIESIE, BABA CI KOGUTA NIESIE, BABA CI KOGUTA NIESIE TU
i wyżej. Możemy to robić również bez instrumentu. Tak samo możemy rozśpiewać się i rozgrzać na podstawowym MA ME MI MO MU.

Na koniec wdech i na wydechu wypowiadamy przykładowe zbitki, np.:
WAMAM, WEMEM, WIMIM, WOMOM, WUMUM
MAMAM, MEMEM, MIMIM, MOMOM, MUMUM
WIJA, WIJE, WIJO, WIJU
APPA, EPPE, OPPO, UPPU
DRAM, DREM, DRYM, DROM, DRUM
BABBA, BABBE, BABBI, BABBO, BABBU

Każde z tych ćwiczeń można wykonywać na dedykowanych zbitkach, aby wypracować przykładowo głoski szczelinowe i zwarto szczelinowe. Przykłady takich ćwiczeń zamieszam czasem na FB MEGA GŁOS.


Ale to są już konkretne zestawy i ćwiczenia a my dzisiaj skupiamy się na rozgrzewce głosu.

Jeżeli jeszcze nam mało możemy rozgrzewać się na tak zwanych wprawkach głupawkach, nazywanych również łamańcami językowymi. Bierzemy oddech i najpierw powoli i wyraźnie (można z korkiem) czytamy taką wprawkę dykcyjną. Później staramy się zwiększać tempo i powtórzyć kilka razy najszybciej jak potrafimy, nie zapominając jednak o tym aby słowa były zrozumiałe. Spróbujcie raz, dwa razy z korkiem i sprawdźcie jak szybko.Więcej wygłupianek dykcyjnych w moim KURSIE ładnego mówienia oraz na FB Mega Głos.

Szczegóły dotyczące kursu znajdziecie TUTAJ.

Zachęcam też do zostawienia swojego adresu e-mail. Nie jest to jednoznaczne z zapisaniem się na kurs, ale jeżeli zapiszecie się na listę oczekujących będę mogła przesłać Wam informacje, gdy tylko rozpocznę sprzedaż kursu oraz przygotowane specjalnie na tę okazję darmowe bonusy.

Już niedługo na stronie pojawi się także informacja o konsultacjach głosu i prowadzonych przeze mnie warsztatach stacjonarnych. Bardzo liczę na Wasz odzew i zainteresowanie tego typu zajęciami. :-) Już teraz mogę powiedzieć, że konsultacje będą darmowe dla osób, które wykupią dostęp do kursu. Już nie mogę się doczekać! :-)

Do usłyszenia!

6 komentarzy:

 1. Magda, a jak długo utrzymuje się efekt rozgrzewki? To mnie zawsze zastanawiało. Czy powinno się ją wykonywać tuż przed wystąpieniem? Mam na myśli zwłaszcza sytuacje, gdy wystąpienie jest w godzinach popołudniowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis - akurat interesują mnie takie ćwiczenia, bo coś tam sobie amatorsko podśpiewuję, ale jasne litery na czarnym tle są zabójcze dla wzroku. Nie da się czytać dłuższych treści na takim tle mimo dobrych chęci.
  Bardzo trudno się czyta - a szkoda, bo treść ciekawa. Rozważ zmianę szablonu na jasny z czarnymi literami :) Bez złośliwości, takie szczere odczucia, zapytaj jeszcze o zdanie kilka innych osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, polecam się! ;)
   Co do tła i liter, zdaję sobie sprawę z tego, że niektórym może to przeszkadzać i rozważałam już zmianę szablonu. Jednak powstrzymują mnie przed tym dwie rzeczy. Pierwsza to brak czasu żeby się tym zająć a druga jest taka, że wszystkie blogi są z czarnymi literami na białym tle i wszystkie wyglądają tak samo. ;)

   Usuń
 3. Cieszę się, że trafiłam na Twojego bloga, znajdę tu dużo potrzebnych rzeczy. Od kilku miesięcy uczę się śpiewać, więc ten temat jest mi bliski. Myślę, że zastosuję Twoją rozgrzewkę i sprawdzę, jak mój głos na to zareaguje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się cieszę i mam nadzieję, że będę mogła ci jeszcze nie raz pomóc :) Koniecznie daj znać jak poszła rozgrzewka, jak działa i gdybyś miała jakieś pytania to śmiało! :)

   Usuń