17.05.2017

Emisja głosu - wprowadzenie do mówienia rezonansem


Emisja głosu to „skoordynowany zespół czynności oddychania, fonacji i artykulacji oraz powstającego przy tym rezonansu”.
H. SobierajskaCzęsto błędnie emisję głosu kojarzymy tylko ze śpiewem. Tymczasem mowa i śpiew to dwa rodzaje tej samej czynności, która związana jest z wydobywaniem głosu, czego dokonujemy za pomocą narządów głosu.

Wyróżniamy trzy ośrodki, które przyczyniają się do powstania głosu:

PŁUCA – dostarczają powietrza niezbędnego by mówić, śpiewać i wraz z mięśniami oddechowymi klatki piersiowej i brzucha biorą udział w czynności oddechowej,

KRTAŃ – jest ośrodkiem wydającym głos, warunkującym czynność głosotwórczą (fonacyjną). Ponadto pełni ona jeszcze funkcję oddechową,

NASADA – jest ośrodkiem, w którym głos powstały w krtani poddawany jest ostatecznej obróbce. Nasada oprócz funkcji oddechowej pełni jeszcze funkcję rezonansową i artykulacyjną.

Warunkiem prawidłowego i ładnego mówienia jest harmonijna współpraca wszystkich tych narządów. Nieprawidłowy przebieg jednej czynności pociąga za sobą nieprawidłowość pozostałych i może zaburzać proces mówienia.

Dzisiaj mam dla Was kilka podstawowych ćwiczeń fonacyjnych, które usprawnią wasz aparat głosowy, poprawią emisję głosu i brzmienie. Pamiętajcie tylko o tym aby ćwiczyć regularnie.

Ćwiczenie 1 
 
Wydychaj głośno powietrze emitując dźwięk zbliżony do „h”.
Po kilku dniach zamień dźwięk „h” na „a”.

Zwracaj przy tym uwagę, by:

- płynące powietrze drgało wszystkimi cząsteczkami, tj. by istotnie przerabiało się na dźwięk samogłoskowy,

- uzyskać pełnię dźwięku. Dążymy do tego aby fonacja nie odbywała się w gardle, lecz jak najbardziej na przodzie aparatu mówionego, na podniebieniu i na wargach – potocznie nazywamy to mówieniem „na masce”.

Powiedzenie to wzięło się z czasów gdy maski greckich aktorów opierały się m.in. na kościach policzkowych i pod wpływem głosek wprawionych w drganie zamieniały się w swego rodzaju pudła rezonansowe, dodatkowo wzmacniając wypowiadane słowa.

Ćwiczenie 2 
 
Mruczenie. Mocno zamknij usta, nabierz powietrza nosem i wydychając przetwarzaj je na dźwięk – mrucz. Na początku delikatnie, potem głośniej. Zwróć szczególną uwagę aby było to mruczenie dźwięczne i tworzyło się „na masce”.

Mniej więcej po dwóch tygodniach prowadź powietrze na zęby i wargi, które powoli rozwieraj, pilnując by głos „dźwięczał na nich”.

Po dwóch następnych tygodniach tego ćwiczenia przemieniaj mruczenie stopniowo w głoskę "a". Wymawiaj ją głośniej i ciszej na zmianę.

Jeżeli zaczyna ci wychodzić, po pewnym czasie możesz w ten sposób wymawiać też inne samogłoski w kolejności a e i o u y

To proste ćwiczenie przyniesie po pewnym czasie dobre rezultaty w twojej emisji głosu i poprawi jego brzmienie. To również świetny sposób na element rozgrzewki i rozwibrowanie aparatu mowy.

Ćwiczenie 3

Weź wdech i dołącz do głoski m kolejne samogłoski a-e-i-o-u-y.

mmma, mmme, mmmi, mmmo, mmmu, mmmy

Ćwiczenie 4 
 
Weź wdech i powiedz na rezonansie trzy-czterowyrazowe zdanie, w którym pierwszy wyraz zaczyna się na głoskę m, np. „Mmmam dziś dobry humor!”. :)

Ćwiczenie 5 
 
Weź wdech, rozchyl nieco wargi i wydychaj powietrze głośno. Tym dźwiękiem mocno uderzaj w górę – w kierunku jamy nosowej, tzn. wypychając głos na „maskę”. Wykonaj to parę razy i nie odczekując szybko powtarzaj słowo unamuno oraz przebijaj się ku „masce” – i ku wargom! – wielokrotnie i w szybkim tempie mówionym mammamia.

Brzmi to tak:
unamuno unamuno unamuno mammamia mammamia mammamia mammamia

Powtarzaj ćwiczenie w coraz szybszym tempie.

Ćwiczenie 6 
 
Jeżeli czujesz się już swobodnie w wykonywaniu wcześniejszych ćwiczeń, czujesz wibrowanie i rezonans to dla Ciebie łatwizna, weź wdech i na rezonansie wypowiadaj dowolne zdania, zestawy ćwiczeń lub wprawki głupawki dykcyjne, które znajdziesz między innymi na mojej stronie na Facebooku albo TUTAJ. Zacznij od tych łatwiejszych i stopniowo przechodź to dłuższych i wymagających więcej wprawy.

Masz pytania? Napisz do mnie e-mail: mega.glos@wp.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie www.megaglos.com

Do usłyszenia i miłej pracy! :)

13 komentarzy:

 1. Czytam i próbuję sobie wykonywać te ćwiczenia w trakcie czytania i myślę sobie przy okazji, że takie ćwiczenia to też świetny sposób na odstresowanie - to takie trochę ćwiczenia oddechowo - medytacyjne. Z przyjemnością wrócę tu jeszcze, żeby z instrukcją poćwiczyć, nie pracuję wprawdzie głosem, ale te ćwiczenia są przyjemne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam. :) W tym co piszesz jest sama prawda, bo wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe są wykorzystywane też w jodze i jako ćwiczenia relaksacyjne w ogóle.

   Usuń
 2. Przyznaję, trafiłam tu kompletnym przypadkiem. I zostanę na stałe, bo ćwiczenia, które proponujesz są zwyczajnie fajne.
  Często spotykam się z osobami, które mówią zbyt cicho, zbyt niewyraźnie, sama pewnie też jestem winna tych zarzutów. Zobaczymy jak bardzo się dzięki Tobie poprawię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę w takim razie, że tu trafiłaś i zapraszam, rozgość się! :) Gdybyś chciała skonsultować ćwiczenia, efekty albo po prostu umówić się na spotkanie z warsztatem to zapraszam do kontaktu mailowego. :) mega.glos@wp.pl

   Usuń
 3. Jak myślisz jak długo i regularnie trzeba robić takie ćwiczenia, aby przychodziło nam to na co dzień zupełnie naturalnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo u każdego to kwestia indywidualnych predyspozycji i umiejętności, które już się posiada. Wiele zależy też od tego co oznacza dla nas regularnie - codziennie czy co tydzień. :) Z rezonansem bywa różnie czasem to kwestia tygodni, czasem miesięcy. Ale regularne ćwiczenia oddechowe, dykcyjne i fonacyjne mogą przynieść pewne efekty już po miesiącu lub dwóch.

   Usuń
  2. Ale aby pewne zachowania weszły nam w nawyk to musi potrwać. Czasem trwa to nawet bardzo długo, ale tak jak napisałam u każdego proces ten jest indywidualny. :)

   Usuń
 4. Super sprawa! Uwielbiam pracę z głosem. Dobrze by to pokazać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Planuję filmy, ale na razie ta decyzja we mnie dojrzewa i skupiam się na pracy indywidualnej lub na warsztatach w grupie. ;)

   Usuń
 5. Super lista :) Miałam na uczelni zajęcia z emisji głosu (lingwistyka stosowana, więc tak pod pracę nauczyciela/tłumacza ustnego) i je uwielbiałam! Chętnie sobie przypomnę takie ćwiczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! :) Zajęcia z emisji zawsze się przydają chociażby po to żeby wzmocnić głos. Też je lubię. :) I oczywiście zapraszam po więcej. ;)

   Usuń
 6. Świetny, konkretny wpis - ćwiczeń na pewno spróbuję bo od lat pracuję dużo głosem, również z grupami) i bardzo widzę potrzebę takiej pracy. Przy pierwszej próbie okazało się, że Twoje ćwiczenia nie są dla mnie takie proste! Będę próbować dalej i na pewno jeszcze nie raz Cię odwiedzę :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam! :) Służę też pomocą przy doborze ćwiczeń i zapraszam do wspólnej pracy. Jeśli pracujesz głosem, to może się okazać bardzo pomocne. Jeśli chcesz możesz podesłać nagranie. :)

   Usuń