29.06.2016

A co to jest ten PODCAST? cz.1

Oto jest pytanie! A jeżeli jest pytanie to należałoby na nie odpowiedzieć. Dlatego dzisiejszy wpis przygotowałam dla osób, które:
  • usłyszały lub przeczytały słowo PODCAST/PODKAST i zastanawiają się co to znaczy oraz z czym to się je i jak smakuje 
  • nigdy nie słyszały o czymś takim jak podcast, ale chcą się dowiedzieć
  • tak jak ja niedawno dowiedziały się o istnieniu podcastów i szukają nowych informacji na ten temat 
  • chcą tworzyć podcasty i szukają właściwiej drogi aby rozpocząć

Nie będę udawać, że jestem znawczynią tematu, bo jak wspomniałam o PODCASTACH dowiedziałam się dosłownie kilka miesięcy temu. Ale właśnie o to chodzi aby dotrzeć do nowych słuchaczy i być może przyszłych twórców.  :-)

Lubisz RADIO? Lubisz słuchać w podróży, sprzątając lub składając długopisy? Jesteś człowiekiem ciekawym świata, lubisz chłonąć ciekawostki i przyswajać wiedzę? A może potrzebujesz konkretnych rad, merytorycznego wsparcia i poradników dotyczących twojej ulubionej dzieciny? Jeżeli na jedno z tych pytań odpowiedziałaś lub odpowiedziałeś TAK, to prawdopodobnie znajdziesz podcast dla siebie! :-) Zresztą przekonajcie się sami. W dalszej części napiszę gdzie możecie szukać podcastów. Zacznijmy od początku...

Co to jest PODCAST? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie postanowiłam posłużyć się definicjami dostępnymi w sieci. Sama wciąż badam i poznaję środowisko podcasterów jednocześnie stawiając swoje pierwsze kroki jako podcasterka i tworząc swój własny podcast (jeżeli chcesz go posłuchać zajrzyj TUTAJ). Uznałam więc, że najlepiej będzie jeżeli odeślę Was do stron, które tworzą ludzie mający o wiele większą wiedzę na temat podcastów.

Zacznijmy od definicji z Wikipedii
Podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast – jest to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. 

Co to jest RSS też warto wiedzieć jeżeli chcecie słuchać lub tworzyć podcasty


"Podkast może mieć formę nieformalnego bloga, profesjonalnej audycji radiowej, kursu językowego lub hobbystycznego albo odcinków historii czytanej przez lektora. Istnieje coraz więcej powieści, które pierwszych odbiorców znalazły jako odcinki publikowane w postaci podkastów (...). Prezydent USA George W. Bush publikował swoje sobotnie przemówienia w formie podkastów; swoje podkasty publikują wielkie korporacje medialne takie jak CNN oraz BBC. Uczelnie Berkeley i Stanford udostępniają w formie podkastów wybrane wykłady, muzykę i audycje radia studenckiego" (Źródło: Wikipedia, hasło podcast).

Na stronie karolzielinski.com znalazłam wpis zatytułowany "Czego 200+ godzin słuchania podcastów nauczyło mnie o podcastingu?", w którym czytamy:

"Podcasty znajdziesz praktycznie na każdy temat. Znajdziesz podcasty po polsku, po angielsku, niemiecku, francusku, czy hiszpańsku. Znajdziesz podcasty o modzie, o technologii, o biznesie, o podróżach. Znajdziesz podcasty prowadzące przez bardzo znanych i lubianych. Znajdziesz takie, które prowadzone są przez niszowych, jeszcze nie do końca znanych autorów. Znajdziesz takie, prowadzone przez firmy. Duże i małe.
 
Są takie, które bawią. Takie, które uczą. Takie, które motywują i inspirują. Takie, które śmieszą.
Dobrze poszukasz, a na pewno coś ciekawego znajdziesz.
Podcasty są jak audycje radiowe. (...) W dodatku sam decydujesz o czym chcesz posłuchać i kiedy chcesz to zrobić" (Źródło: http://karolzielinski.com/pl/podcasty/).

Po co są podcasty?

Sporo o podcastach można dowiedzieć się na stronie PODKASTY INFO, na której autorzy trafnie odpowiadają na to pytanie:

"Podkasting powstał w 2004 roku, gdy iPody osiągały szczyt popularności. Użytkownicy cieszyli się setkami i tysiącami nagrań, które mogli ze sobą zabrać i słuchać w dowolnym miejscu i czasie. iPod stał się alternatywą dla radia. Wreszcie nie było przerw na reklamy, niechcianej muzyki i audycji. Zabrakło jednak czegoś, co było wartościowe w radiu a czego w iPodzie jeszcze nie było. Audycje na żądanie. Audycje, które dopasowane są do zainteresowań słuchacza. 
 
Możesz się uczyć języka, zdobywać kwalifikacje, wiedzę, poznać świat. Słuchając podkastów możesz uczestniczyć w wydarzeniach, które już się odbyły, wysłuchać najnowszych wiadomości z wybranej dziedziny. Możesz wziąć udział w szkoleniu lub wysłuchać spotkania z ulubionym autorem. Dzięki swoim audycjom dotrzesz do nowych odbiorców dostarczając im wartościowych treści. Głos, dźwięk przenosi słuchacza w inne miejsce, zamienia uciążliwą podróż w przygodę uczestnictwa w wybranym wymiarze".

Jak słuchać podcastów?

Według wspomnianej już strony podkasty.info najbardziej popularne i stabilne czytniki podkastów to: 
  • iTunes (działa na produktach firmy Apple, również na komputerach stacjonarnych z Windows)
  • Podcast & Radio Addict (aplikacja na urządzenia z Androidem)
  • Pocket Casts (płatny czytnik do urządzeń z Androidem)

Ja słucham podkastów w telefonie, w aplikacji Podcast Addict a na komputerze na iTunes.

Inne aplikacje, które znalazłam to:

Jeżeli nie chcemy korzystać z tych aplikacji, niektóre podcasty możemy też ściągać ze stron www w postaci pliku mp3 i słuchać na komputerze lub każdym innym odtwarzaczu.

Jak czytamy w Wikipedii "Aby słuchać podkastów nie trzeba posiadać dedykowanego odtwarzacza muzycznego – wystarczy komputer odtwarzający cyfrowe pliki dźwiękowe (np. w formacie MP3) lub pliki wideo w przypadku podkastu wideo – tzw. Videocastu, oraz oprogramowanie pobierające i katalogujące transmisje na podstawie informacji zawartych w publikowanych razem z podkastami plikach RSS. Wiele podkastów nie wymaga nawet tego, publikując bezpośrednie linki do plików na stronach WWW.

Gdzie szukać podcastów?

Podcasty możemy wyszukiwać za pomocą powyżej podanych aplikacji lub w katalogach. Przykłady katalogów z polskimi podcastami:

Na koniec zapraszam Was jeszcze do dwóch grup na Facebooku:
oraz
  • PolCaster gdzie powoli napływa społeczność podcasterów aby promować polski podcasting.

W drugiej części wpisu dotyczącego PODCASTÓW będzie mniej teorii a więcej napiszę o tym czym dla mnie są podcasty i skąd pomysł na realizację swojej audycji w takiej formie. Zapraszam do śledzenia bloga oraz subskrypcji mojego podcastu TUTAJ lub na iTunes.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz