17.01.2017

Dlaczego warto pracować nad głosem, wymową i artykulacją?


Niedawno dobra znajoma zadała mi pytanie: "O co Ci w ogóle chodzi z tym głosem?!". W opublikowanym przeze mnie kilka dni temu PORADNIKU JAK MÓWIĆ ŁADNIE, częściowo poruszam ten temat. Jeżeli jeszcze nie masz tego poradnika, koniecznie zajrzyj TUTAJ.

Ale poradnik skupia się nie na korzyściach płynących z ładnego mówienia, lecz sposobach na to. Dlatego dzisiaj na blogu postanowiłam napisać więcej o tym dlaczego uważam, że warto zadbać o swój głos, wymowę i artykulację.

Jeżeli macie swoje doświadczenia w tej kwestii i chcecie się nimi podzielić, koniecznie piszcie w komentarzach. Możecie też pisać do mnie na adres mega.glos@wp.pl także w sprawie konsultacji, kursu i zajęć.


Głos służy nam przede wszystkim do komunikacji.


Mówimy aby osiągnąć konkretny cel. Wyrażamy myśli, postawę, uczucia, wydajemy polecania, motywujemy, informujemy i tak dalej. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co właściwie tworzy komunikat? Czy tylko treść jest istotna?

Wszyscy to znamy ze szkoły – aby komunikacja werbalna mogła mieć miejsce musi istnieć osoba mówiąca czyli nadawca i ktoś kto słucha, czyli odbiorca. Mnie na przykład fascynuje to, że z jednej strony maksymalnie lubimy sobie upraszczać język i mowę a z drugiej, w wyniku ewolucji, także języka składającego się niegdyś z prostych dźwięków wydawanych przez człowieka pierwotnego, wykształciliśmy taki, który nie dość, że te dźwięki zawiera w wielu opcjach, to jeszcze wymaga od nas o wiele więcej wysiłku.

Aby mówić ładniej warto zdać sobie sprawę z tego, jakie czynniki odgrywają kluczową rolę w komunikacji werbalnej. To pierwszy krok do tego aby przyciągnąć uwagę słuchacza i mówić efektywnie.  

Akcent i modulowanie


Modulowanie to "dostosowanie siły, wysokości i barwy głosu do treści wypowiadanych słów". Bywa, że to ma większy wpływ na odbiorcę niż treść wypowiedzi! Przypominacie sobie sytuacje, gdy osoba płci przeciwnej powiedziała do Was coś głębokim, zalotnym głosem, niczym z odbiornika radiowego i przez chwilę nie pomyśleliście nawet o tym co powiedziała, tylko jak to zrobiła? Zapewniam, że nie tylko ja zwracam na to uwagę... ;) Jeżeli nie możecie sobie przypomnieć takiej sytuacji, to gwarantuje, że w 80% tak było i zadziałała tu Wasza podświadomość. Jest na ten temat wiele artykułów, TUTAJ macie jeden z nich - krótki i ciekawy o tym jakie cechy przypisujemy innym ludziom po głosie.

Do modulowania głosu z pewnością jeszcze powrócę, bo to nieodłączny element naszej mowy. Na pewno ten temat nie zostanie też ominięty w moim kursie online JAK MÓWIĆ ŁADNIE

Akcent


Ten element mowy nie jest bez znaczenia. Poza tym gramatycznym mam na myśli akcent logiczny, który może podkreślić dane słowo a nawet zmienić sens zdania. O akcentach mówię więcej w pierwszym odcinku mojego PODCASTU MEGA GŁOS.

Płynność mowy 


Jak lepiej mówić – wolno czy szybko? I jaki to ma wpływ na odbiór naszej osoby? Ma i to duży. Tempo może zdradzać nasze emocje oraz temperament. Ale na płynność mowy składają się również pauzy i wszelkiego rodzaju „dodatki” typu przedłużane dźwięki, np.: yyyyy. aaaaa, eeeemmm albo rozpoczynanie zdania od samogłoski a, e lub y. Są to embolofrazje zwane również elementami polilalicznymi. Pełnią funkcję przerywnika i wypełniacza ciszy nie dodając naszej mowie urody. Tak samo jak zwroty retardacyjne lub inne zwroty nawykowe. Wybaczcie mi tę terminologię, ale pisałam o tym pracę magisterką i nie mogłam się powstrzymać aby nie uszczknąć tutaj trochę z tej wiedzy. ;) 

Zwroty retardacyjne to wyrazy lub wyrażenia niemające w zdaniu znaczącej treści np.: „prawda” dodawana na zakończenie każdego zdania w formie oznajmującej lub pytającej. Ich wymawianie jest chwilą na zastanowienie się i daje czas na przygotowanie dalszego ciągu właściwej wypowiedzi. Przykłady nadużywanych wyrazów, wciskanych pomiędzy zdania wręcz bez zastanowienia to, np. "generalnie", "tak naprawdę", "dokładnie", "kurde" i "to znaczy". 

Treść 


Uwarunkowana mnóstwem czynników, od zasobu słów po intencje nadawcy. Nie jest to jednak tematem tego wpisu… ;)

Iloczas


Jest to długość trwania sylab lub głosek i w języku polskim zanikł w początkach XVI wieku. We współczesnym języku polskim zastosowanie wydłużenia czasu artykulacji głoski budować może ekspresję wypowiedzi (np. coooo?, ratuuunku!)*. Ale iloczas dotyczy również zmniejszania lub wydłużania czasu wypowiadanego słowa.

Komunikacji werbalnej zazwyczaj towarzyszy także komunikacja niewerbalna czyli gesty oraz mimika. Również bardzo ważne elementy naszego wizerunku lecz dzisiaj piszę wyłącznie o głosie i komunikacji werbalnej.

http://megaglos.ontrapages.com/mowladnie

Dlaczego warto pracować nad głosem i wymową?


Bo GŁOS to Twoja wizytówka. Służy nam do komunikacji, a warto aby ta była jak najbardziej efektywna i przyjemna. 

To znacząco wpływa na Twoje życie zawodowe oraz prywatne. Nie zapominaj o tym co mówisz ale zwróć też uwagę na to, jak to robisz - naprawdę warto.

Praca nad dykcją i artykulacją pomoże Ci zachować kontrolę nad głosem i panować nad nim, np. w sytuacjach stresowych, kiedy chcesz ukryć zdenerwowanie lub w innych, gdy potrzebujesz kontrolować swoje emocje.

To jak mówisz ma wpływ na postrzeganie Twoje osoby, jako kompetentnej, ciekawej, inteligentnej, opanowanej, wykształconej i pewnej siebie. Używając swojego głosu w odpowiedni sposób możesz zrobić dobre wrażenie.  

Praca nad głosem pomoże Ci w akceptacji swojego głosu. Poznasz swoje możliwości, dobre i złe strony, poprawisz brzmienie i przyzwyczaisz się do swojej barwy. 
  
Głos daje Ci możliwość wywoływania emocji a to przydatna umiejętność w życiu.

Mówiąc wyraźnie nie odczuwasz dyskomfortu spowodowanego koniecznością powtarzania po kilka razy swojego komunikatu. 

Dzięki pracy nad wymową i głosem mówisz naturalniej i swobodniej.

Możesz poprawić swoją barwę głosu. Sprawić, że stanie się ona przyjemniejsza dla ucha przez co Twoi odbiorcy będą Cię słuchać z większą niż dotychczas przyjemnością.

Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocnisz głos a to przydaje się szczególnie, gdy dużo pracujesz głosem

Prawidłowa praca aparatu artykulacyjnego poza tym, że jest warunkiem wyrazistości mówienia pomaga też w wydobyciu pięknej barwy i ochronie głosu przed przeciążeniem, którego następstwem może być chrypka, zaciśnięte gardło a nawet utrata głosu.

Brzmieniem głosu możesz budować swoją pewność siebie. Sposób mówienia wpływa na to jak jesteś postrzegany przez innych, ale również przez samego siebie.

Odkryjesz moc swojego głosu.

Poczujesz, że możesz mówić głośno i zobaczysz, że głos to Twoja siła.

Dzięki pracy nad głosem możesz pokonywać barierę mówienia przed innymi i do innych, w komfortowych warunkach.

Zalet pracy nad swoim głosem jest naprawdę dużo! 


Sami się przekonajcie, jak ważna jest praca nad głosem i wymową i jakie efekty to przynosi. Polecam Waszej uwadze mój kurs online, który rusza już niedługo. Wszystkie informacje o kursie znajdziecie TUTAJ oraz na stronie www.megaglos.com w zakładce KURS.

Zapraszam Was również do pracy nad głosem na prywatnych lekcjach i warsztatach online. Jeżeli jesteś z Warszawy NAPISZ DO MNIE, umówimy się na konsultacje lub warsztaty. Jeżeli jesteś z innego miasta to nic nie szkodzi. W końcu mamy XXI wiek i możemy spotkać się online. :)

Zapraszam Was serdecznie i do usłyszenia!


*Głowiński M., Kostkiewiczowa T., Okopień-Sławińska A., Sławiński J., Podręczny słownik terminów literackich, Warszawa, 1996, s. 92. ISBN 83-85254-34-X.

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis! Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Warto przemyśleć pracę nad głosem, gorąco polecam. Czasem krótkie i drobne ćwiczenia pomogą nam w ładniejszym mówieniu a przydaje się to szczególnie osobom, które pracuję na co dzień z klientem. :)

   Usuń
 2. Po pierwsze - bardzo fajny blog i cieszę się, że do Ciebie trafiłam :) Na pewno będę zaglądać częściej.

  Po drugie - masz bardzo dużo racji w tym wpisie. Na studiach miałam zajęcia z artykulacji i panowania nad własnym głosem. Fantastyczna sprawa. Zawsze mi się marzył jakiś dubbing lub nagranie audiobooka (w zasadzie to drugie bardziej :) ). A ćwiczenia z połamańców językowych (zwłaszcza z "r" w środku) doprowadzało do rozpaczy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i zapraszam! :)
   W dzisiejszych czasach i dostępie do sprzętu każdy właściwie może nagrać swojego audiobooka, jeśli ma swój tekst, więc może jeszcze nic straconego? :) Ale tym bardziej trzeba się nagimnastykować aby nagranie brzmiało dobrze a nawet lepiej niż dobrze. ;) I tu dochodzi jeszcze kwestia pracy z mikrofonem, bo to też trochę inna bajka.

   Usuń
 3. Zawsze mnie interesowało, czy osoby z wadą wymowy (np. mowa skandowana, jak u mnie, też mogą się tego uczyć

  OdpowiedzUsuń