27.01.2017

Ćwiczenia oddechowe cz. 1

Dzisiaj mam dla Was proste ćwiczenie oddechowe. Opisanie Wam, jak działa przepona i jak należy ją uruchomić, to dla mnie jedno z trudniejszych zadań. Ale oczywiście podejmuje się. Więcej ćwiczeń oddechowych będzie dostępnych w moim kursie online. 

KLIKNIJ TUTAJ aby dowiedzieć się o kursie online JAK MÓWIĆ ŁADNIEJ.

Jeśli już poczujecie, że przepona jest i co więcej gdzie jest i jak ją ćwiczyć, to pozostaje tylko gimnastykować ją regularnie i sami szybko przekonacie się, że prawidłowy oddech to podstawa ładnego mówienia. :) 
 

Przygotowałam też wersje PDF do pobrania: POBIERZ PDF

http://www.megaglos.com/kurs

Połóż się na wznak. Najlepiej na podłodze, dywanie lub karimacie, bo na miękkim łóżku trudniej będzie ci wykonać dobrze to ćwiczenie. 

Odpręż się, rozluźnij mięśnie. 

Połóż lewą rękę pośrodku klatki piersiowej, prawą – na górnej części brzucha. Po chwili wetchnij powoli jak najwięcej powietrza – tak, by najpierw uniósł się brzuch , a potem rozszerzyły się dolne żebra. 

Następnie wydychaj powoli powietrze, utrzymując żebra w tej samej pozycji, tj. nie pozwalając im opadać (kontroluj to lewą ręką, jeżeli pozostaje nieruchoma to znak, że wykonujesz ćwiczenie dobrze). 

Po opadającej prawej ręce dostrzeżesz, że równocześnie z uchodzącym powietrzem zapada się brzuch, tzn., że przepona „wybrzusza się” w górę, czyli wypiera powietrze z klatki piersiowej ku tchawicy. 

Nie zmieniając położenia klatki piersiowej (pamiętaj o lewej dłoni) wykonaj wdech po raz drugi: brzuch wydmie się powtórnie. 

Właśnie udało ci się zaangażować swoją przeponę w proces oddychania! :) 

Przedłużając to ćwiczenie, pozwól pomału rozluźnić się dolnym żebrom przy wydechu, niech opadają.

W ten sposób oddychasz w sposób potrzebny do prawidłowego mówienia.


Powtarzaj to ćwiczenie dwa lub trzy razy dziennie, po sześć pełnych oddechów. Po co? Przede wszystkim po to aby wyćwiczyć mięsień przepony.

Regularne ćwiczenia sprawią, że


 • osiągniesz świadomość ruchów przepony i mięśni brzusznych co da ci kontrolę nad oddechem a w rezultacie poprawi jakość mówienia;
 • wydłużysz oddech; 
 • opanujesz prawidłowy oddech, który poprawi jakość twojego głosu;
 • wzmocnisz głos. 

Bibliografię znajdziesz w darmowym PDFie do pobrania TUTAJ.

2 komentarze:

 1. Bardzo przydatne ćwiczenia! Prawidłowe oddychanie jest dobre na wszystko!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) oddech pomaga nie tylko w ładnym mówieniu, ale również w relaksie lub uprawianiu sportu.

   Usuń