06.03.2018

Europejski Dzień Logopedy 👅🗣️

Zaburzenia mowy i wady wymowy to bardzo ważna sfera rozwoju człowieka.

Wczesna reakcja i środki podjęte w odpowiednim momencie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszych problemów z mówieniem. Warto o to zadbać, aby w przyszłości nasze dzieci nie musiały zmagać się ze skutkami tego rodzaju zaburzeń, które same w sobie nie są groźne, ale ich zaniedbanie może prowadzić do wykluczania, utrudnia nawiązywanie dziecięcych przyjaźni i w wielu przypadkach prowadzi do wycofywania się i obniża samoocenę dziecka.

Pamiętaj, że konsultacja z logopedą nie musi zakończyć się koniecznością częstych wizyt. Może się okazać, że specjalista pokaże ćwiczenia do wykonywania w domu i poda cenne wskazówki, jak pracować z dzieckiem samodzielnie.


To naturalne, że rodzice miewają wątpliwości co do rozwoju mowy dziecka i tego, czy przebiega ona prawidłowo. Warto jest działać, ale nie ma też sensu martwić się na zapas zapominając, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jednocześnie nie można też lekceważyć problemu i czekać aż sam minie, bo to może sprzyjać utrwalaniu się wad i doprowadzić do sytuacji, kiedy ich eliminacja będzie wymagała w przyszłości dużo więcej czasu i pracy.

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy postanowiłam w dużym skrócie, podjąć się trudnego dla niektórych tematu jakim jest decyzja o wysłaniu dziecka do logopedy.

Jakie macie doświadczenia w tej kwestii?

Czy jako dzieci korzystaliście z pomocy logopedy? Czy Wasze dzieci potrzebują pomocy specjalisty? A jeśli tak, to zauważyliście to sami czy ktoś pomógł Wam podjąć decyzję o leczeniu swoich pociech?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz